SuperDojo 2018

Wszyscy wiemy, że dzieci to nasza przyszłość. Dlatego angażujemy się w inicjatywy takie jak CoderDojo. Na zajęciach CD uczymy dzieci programowania, kreatywności i wykorzystania technologii. Chcemy, żeby kolejne pokolenia wiedziały, jak zbudowany jest świat technologiczny. Aby nie były tylko biernymi odbiorcami tego, co jest w Internecie, ale by potrafiły coś tworzyć, wykorzystać technologię w dobrym celu.

W sobotę, 20-tego października, w ramach europejskiego tygodnia kodowania CodeWeek pojechaliśmy do Warszawy na SuperDojo2018. Na co dzień tworzymy aplikacje internetowe. Tym razem chcieliśmy poprowadzić warsztaty niekoniecznie związane z programowaniem, ale ciągle w tematyce IT. Zajęcia miały być interesujące dla dzieci oraz inspirujące dla rodziców i mentorów.

SuperDojo organizowane jest w Warszawie raz w roku. W tym roku przyjechało około 350 osób z całej Polski - dzieci, rodzice, mentorzy. Organizatorzy zaplanowali 12 różnych warsztatów, a my prowadziliśmy aż trzy z nich. Jesteśmy z siebie dumni!

Nasze warsztaty

Od zera do YouTubera - składanie filmów w praktyce

Okno About w OpenShot

Na warsztatach uczestnicy poznali tajniki składania filmów.

  • Jak łączyć dźwięk z obrazem?
  • Skąd brać bezpłatną, ale legalną muzykę?
  • Jak ciąć i łączyć materiał wideo podczas montażu?
  • Jak dodać napisy oraz wyrenderować film?
  • Jak stosować różne efekty wizualne i dźwiękowe w filmach?

Wszystko to można zrobić przy pomocy darmowego narzędzia do obróbki wideo - OpenShot Video Editor. Jest to oprogramowanie cross-platform, czyli takie, które można uruchomić na różnych systemach operacyjnych (od Linuksa, przez MacOS, aż po Windows). Warsztaty prowadziła nasza programistka Agnieszka. 🎥

Gry bez programowania - Unity3D

Splashscreen z Unity

Tworzenie gier bez programowania? Przecież to niemożliwe! Tak uważa prawie każdy. Gra oprócz grafiki i muzyki musi mieć przecież mechanikę. A mechanika gry to nic innego jak programowanie. Oczywiście, ale kto powiedział, że trzeba wszystko wymyślać od zera. Dlaczego nie skorzystać z już istniejących klocków?

🎮 Grzegorz prowadził warsztaty wprowadzające do silnika Unity. Na warsztatach uczestnicy mogli nauczyć się jak korzystać z podstawowych paczek rozwijając Game Kit.

Game Kit to w pełni funkcjonalny projekt gry. Zawiera on elementy mechaniki, grafiki, muzyki i różne narzędzia. Ninja (tak nazywamy dzieci na CoderDojo) mogły budować nowe poziomy gry oraz zmieniać istniejące światy. W zależności od upodobań można było to robić pracując w 2D lub 3D.

Zostań sławnym DJ-em - od muzyki do programowania

Splashscreen z Sonic Pi

Wspaniałe narzędzie jakim jest Sonic Pi umożliwia tworzyć muzykę przy pomocy składni i komend języka Ruby. Każdy mały i duży programista marzył o czymś takim. A do tego można uruchomić Sonic Pi na większości systemów operacyjnych.

Ponadto Sonic Pi umożliwia tworzenie muzyki na żywo. Jest to jedna z najciekawszych opcji, która zamienia klawiaturę komputera w konsolę prawdziwego DJ-a. Osoby sprawnie posługujące się tym narzędziem modyfikują kod i od razu słyszymy różnicę generowanych dźwięków. Odbywają się nawet koncerty w klubach z wizualizacją kodu źródłowego.

Warsztaty na SuperDojo wprowadziły uczestników w świat muzyki oraz programowania. Podczas nich uczestnicy rozłożyli dźwięki na czynniki pierwsze. Dowiedzieli się o zasadach działania fal dźwiękowych, akordów oraz instrumentów muzycznych. Mogli na własnych uszach odczuć działania różnych syntezatorów. Wszystko to możliwe było podczas nauki programowania w języku Ruby (naszym ulubionym języku programowania). Zajęcia prowadził mentor Alek. 🎵

Podsumowanie

Prowadzenie warsztatów dla dzieci i młodzieży to duża przyjemność i możliwość zdobywania doświadczenia. Młody człowiek chłonie wiedzę jak gąbka. Potrzebuje tylko mentora, który się z nim tą wiedzą podzieli. A wiedza jest przecież dla wszystkich. Zachęcamy, żeby rodzice inspirowali swoje dzieci do działania oraz podsuwali im narzędzia i programy, które to umożliwiają. Aby pozwalali im eksperymentować. Próbowanie oraz nauka poprzez błędy jest szczególnie ważna w całej branży IT, nie tylko w programowaniu.

Podczas SuperDojo my również zdobywaliśmy nową wiedzę. Mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach z Kubernetes, czyli systemu do automatycznego zarządzania kontenerami Dockerowymi. Dziękujemy Hubertowi za tę możliwość. Jego zapał i sposób w jaki opowiadał o skomplikowanych rzeczach był fascynujący i zaraźliwy. I żeby nie było, to także były warsztaty dla dzieci. 🎠

Dziękujemy Fundacji Coder Dojo za zorganizowanie SuperDojo. Pod względem organizacyjnym było to przecież olbrzymie przedsięwzięcie. Mamy nadzieję, że za rok znowu uda nam się wesprzeć to wydarzenie naszą wiedzą mentorską.

Zdjęcia z SuperDojo 2018

Grupowe zdjęcie najwytrwalszych dzieci i mentorów CodejDojo z Gliwic Grupa mentorów CoderDojo czeka na instrukcje Grupa ninja uważnie słucha mentora Grzegorza Dzieci uczestniczą w warsztatach z Unity Dziewczynka pracuje na komputerze pod okiem mentora Grupowe zdjęcie mentorów CoderDojo z całej Polski
Zdjęcia udostępniła Fundacja CoderDojo Polska, fot. Tomasz Mateusiak

Spodobało Ci się? Napisz nam o tym i czytaj nas regularnie. Możesz również podzielić się tym artykułem z innymi (Facebook, Twitter). Będzie nam niezmiernie miło.

Zostaw komentarz