Nauka programowania dla dzieci i młodzieży - CoderDojo Gliwice - 2018-11

Zajęcia CoderDojo Gliwice zbliżają się wielkimi krokami. Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo wiedzy i już nie możemy się doczekać, kiedy się spotkamy.

Zainspirowani SuperDojo wprowadzamy nową formułę zajęć. Chcemy, aby każdy znalazł coś dla siebie i mógł wykorzystać zajęcia CoderDojo jak najlepiej. Dlatego postanowiliśmy informować o naszych planach. Możemy zapewnić, że będzie dużo programowania, tworzenia gier, budowania robotów oraz wiele kreatywnych zajęć, ale zero nudy! Poniżej zamieszczamy tematy jakie będą poruszane podczas najbliższego spotkania CoderDojo Gliwice. Prosimy o wybranie jednego z nich.

Tematy na CoderDojo Gliwice

Moja przygoda z RPG Maker

Logo RPG Maker VX Ace

Jak stworzyć własną grę typu RPG? Jak stworzyć świat pełen bohaterów i zaprojektować ich przygody? Jak zdobywać skarby, walczyć z potworami i przygotować ciekawą fabułę gry? 🎮

Programistka Agnieszka poprowadzi zajęcia wprowadzające do programu RPG Maker. Będzie można poznać obsługę programu RPG Maker VX Ace. Każdy ninja stworzy swoją własną, unikalną grę. Na początku ważne będzie stworzenie mapy. Powstaną nowe kontynenty i wyspy, a na nich góry, rzeki, lasy i miasta. W miastach będzie można stawiać budynki oraz rozmieszczać postaci (tzw. NPC). W wybranych lokacjach twórcy będą mogli również umieszczać potworki. Uczestnicy CoderDojo będą mogli testować swoją grę, czyli po prostu w nią zagrać oraz dać zagrać koleżance lub koledze obok.

Wymagania:

  • Ściągnij i zainstaluj RPG Maker VX Ace - oprogramowanie do tworzenia komputerowych gier fabularnych. Na potrzeby zajęć CoderDojo wystarczy wersja trial (darmowa). Nie trzeba więc płacić za pełną wersję.
  • Słuchawki - jeśli chcesz mieć dźwięk w swojej grze.

Pierwsze kroki w języku C#

Logo MonoDevelop

Programista Grzegorz przeprowadzi pierwszą lekcję programowania w języku C#. Będą to podstawy programowania. Rozpocznie się od wypisywania tekstu na konsoli, czyli tzw. Hello World oraz deklarowania zmiennych. Kolejne kroki to odczytywanie danych z konsoli, podstawowe działania matematyczne oraz instrukcje warunkowe.

Zapytacie “Po co to wszystko?”

Ponieważ tworzenie gier zawsze zawiera elementy programowania. I bez umiejętności programowania ciężko będzie tworzyć profesjonalne gry. 🎲

Wymagania:

  • Ściągnij i zainstaluj MonoDevelop - darmowe środowisko programistyczne umożliwiające programowanie w C# oraz innych językach platformy .NET (dotNet). Oprogramowanie to działa na różnych systemach operacyjnych (Linux, Windows, OS X).

Muzyczny programista

Zapis nutowy Mazurka Dąbrowskiego

Czy ktoś wie co to za nuty? Jaka to melodia? Z jakim wydarzeniem jest związana?

Każdy uczestnik CoderDojo najpierw zamieni zapis nutowy na długość i częstotliwości fal dźwiękowych. A następnie nauczy się jak programować muzykę w języku Ruby. Po zaprogramowaniu całego utworu muzycznego grupa zastanowi się jak zoptymalizować program. Wtedy zacznie się prawdziwe programowanie. Powtarzające się fragmenty (np. refren) zostaną zamknięte w pętle, a wartości nutowe wrzucone do zmiennych tablicowych. Zajęcia muzyczno-programistyczne przeprowadzi programista Alek. 🎶

Wymagania:

  • Ściągnij i zainstaluj Sonic Pi - oprogramowanie pozwalające generować dźwięki instrumentów oraz miksować muzykę programując w języku Ruby. Projekt jest open source. Można go uruchomić na różnych systemach operacyjnych (Raspberry Pi, Windows, Mac, Linux).
  • Słuchawki - obowiązkowo! 📢

Programowanie w C na Arduino

Logo Arduino

Mentor Darek 🧔 wprowadzi w świat łączący programowanie oraz elektronikę. Grupa ninja na zajęciach CoderDojo będzie programować płytki Arduino w języku C. Na początku będzie zapoznanie się ze sprzętem i trochę teorii wprowadzającej. Później już będzie tylko praktyka. A jak wiadomo praktyka czyni mistrza.

Wymagania:

  • Ściągnij Arduino Desktop IDE - aplikację służącą do pisania programów oraz wgrywania ich na płytki Arduino. Środowisko jest dostępne do instalacji na różne platformy (Windows, Mac OS, Linux) oraz w wersji portable, czyli bez potrzeby instalacji w systemie (Windows, Linux).

Podobają Wam się nasze programistyczne plany? Mamy nadzieję, że tak. Nie bójcie się wyrażać swoich opinii zarówno poniżej w komentarzach jak i w social mediach. Jeżeli macie własne propozycje tematów to również piszcie. Chcemy aby CoderDojo w Gliwicach było najlepszym dojo w Polsce.

Informacje organizacyjne

Jeśli macie jakieś pytania organizacyjne to przeczytajcie proszę dział FAQ - często zadawane pytania.

Czas zajęć ⏰

17.11.2018 (sobota) od 09:00 do 12:00

Miejsce zajęć 🏢

Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych
ul. Zwycięstwa 1/1
44-100 Gliwice

Trzeba wejść na II piętro, skręcić w prawo i iść wzdłuż korytarza.

Mapa dojazdu do GCOP (Gliwice, ul. Zwycięstwa 1)


Spodobało Ci się? Napisz nam o tym i czytaj nas regularnie. Możesz również podzielić się tym artykułem z innymi (Facebook, Twitter). Będzie nam niezmiernie miło.

Zostaw komentarz