Programowanie to umiejętność przydatna zarówno dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dobry programista przede wszystkim myśli kreatywnie. Stawiamy przed Wami kolejne wyzwania. Zachęcamy do zapoznania się z tematami. Przygotujcie się, bo zajęcia CoderDojo w Gliwicach zapowiadają się naprawdę ciekawie. Oczywiście nie zostaniecie z tym wszystkim sami. Jesteśmy tu po to, aby uczyć Was myśleć jak programiści. 🧠

Poprzednie CoderDojo

Krótkie przypomnienie tematyki ostatnich zajęć z programowania CoderDojo Gliwice:

 • programowanie deszyfratora - automatyzacja kryptoanalizy
 • programowanie gier w Unity
 • matura z informatyki w Pythonie

Dokładniej opisaliśmy te tematy zajęć w artykule CoderDojo Gliwice - 2019-03.

Kryształy siarki

Ale siara. Tak mocno się zaangażowaliśmy w ostatnie zajęcia, że zapomnieliśmy o robieniu zdjęć w ich trakcie. W ten oto sposób nie mamy Wam czego pokazać. Chociaż zaraz, zaraz. Przecież napisaliśmy trochę kodu źródłowego. Zamiast zdjęć, będzie kod / kot. 🐈

Na poprzednich zajęciach z kryptoanalizy grupa ninja zajmowała się programowaniem deszyfratora. 🕵️ Oto prosty skrypt, który wtedy powstał w języku Ruby.

#!/usr/bin/env ruby
# frozen_string_literal: false

# Przykładowa zaszyfrowana wiadomość
input = %(
Hi rcb dsrfc, gndwsu n Yfowbm Rsgnqnckqck. Irozc aw gws
nzcyozwnckoq awsxgqs ikwsnwsbwo Boxkmngnsuc Rsgnqnckqo.
Bokwonozsa n bwaw ycbhoyh, ozs hfirbc psrnws wqv kmrcghoq
n ufcri Yfoyo. Hfnspo cdfoqckoq pofrnc rcpfm dzob iqwsqnyw.
)

ONE_LETTERS = %w[a i o u w z].freeze
TWO_LETTERS = %w[
 aż bo by iż ni że do ku na od po we za ze
 co se ja ty ci on mu go oń ją my wy im je
 ma mą me ów ta tę tą to te tu je ma są mi
].freeze

# Przykładowa funkcja szyfrująca / deszyfrująca
def crypt(character, code, start_character = 'a')
 return character unless ('a'..'z').cover? character

 start_number = start_character.ord
 number = character.ord - start_number + code
 number %= 26
 number += start_number
 number.chr
end

def list_of_n_letter_words(input, size)
 input.split(/[^\w]/).keep_if { |word| word.size == size }
end

# Generowanie wszystkich kombinacji rozwiązań
combinations = []
(1..26).each do |code|
 combinations[code] = ''
 input.downcase.each_char do |character|
  combinations[code] << crypt(character, code)
 end
end

# Eliminacja rozwiązań z wykorzystaniem słowników słów
results = combinations.map do |decrypted|
 next if decrypted.nil?

 one_letter_words = list_of_n_letter_words(decrypted, 1)
 one_letter_words -= ONE_LETTERS
 next unless one_letter_words.empty?

 two_letter_words = list_of_n_letter_words(decrypted, 2)
 two_letter_words -= TWO_LETTERS
 next unless two_letter_words.empty?

 decrypted
end.compact

puts 'Znalezione możliwe rozwiązania:'
results.each do |result|
 puts result
end

Skrypt w Ruby działa. Po uruchomieniu udało się odczytać jedną z tajnych wiadomości. Don Pedro byłby zaskoczony. 😲 Ci co nie wiedzą o co chodzi widocznie nie przeczytali ze zrozumieniem poprzedniego tekstu na blogu.

$ ./decryptobox.rb
Znalezione możliwe rozwiązania:

tu don pedro, szpieg z krainy deszczowcow. udalo mi sie
zlokalizowac miejsce uwiezienia najwyzszego deszczowca.
nawiazalem z nimi kontakt, ale trudno bedzie ich wydostac
z grodu kraka. trzeba opracowac bardzo dobry plan ucieczki.

Tematy na CoderDojo Gliwice

Python w XML-u czy XML w Pythonie?

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<python>
 <learning>programming</learning>
 <mentor>Darek</mentor>
</python>

Matura z Pythona już niedługo. Na szczęście nasi ninja pomyśleli o tym odpowiednio wcześnie i swoją maturę mają dopiero za rok. To wcale nie oznacza, że będzie łatwo. Nie ma leniuchowania - ucz się programowania! Ta dewiza przyświeca naszemu mentorowi Darkowi. 🧔 Na ostatnim CoderDojo omawiane były struktury danych i generatory w Pythonie. Dla przypomnienia generatory to rodzaj funkcji, które zachowują się jak iteratory. Co to jest iterator? Prosta sprawa, iterator to taki kursor. W danej chwili może on wskazywać tylko jedno miejsce. A więc widzimy tylko jedną daną z całej kolekcji lub listy. Jest to więc dostęp sekwencyjny, wg. jakiegoś ścisłego porządku. Jak się do tego mają generatory? Otóż generatory mogą wstrzymać oraz wznawiać wywołanie metody zaczynając od miejsca wstrzymania. To trochę taki czasowstrzymywacz.

Co się pojawi na kolejnych zajęciach z nauki Pythona? 🐍 Tym razem programowanie w wężu sięgnie głębiej. Spodziewajcie się zaawansowanych struktur danych. Będziecie parsować dane XML oraz tworzyć nowe pliki XML.

Wymagania:

 • Ściągnij Pythona za ogon na swój komputer i zainstaluj go. Python jest darmowy i może żyć w różnym środowisku (systemie operacyjnym).

Tworzenie modeli 3D w Blenderze

Blender kuchenny

Na poprzednich zajęciach zapoznaliśmy się z podstawami silnika Unity3D, nauczyliśmy się podstaw działania fizyki wewnątrz silnika oraz tworzenia skryptów C# działających w Unity. Na najbliższych zajęciach poznamy podstawy tworzenia assetów 3D. Programista Grzegorz zaprezentuje metody tworzenia obiektów trójwymiarowych przy użyciu narzędzia Blender.

Blender jest to silnik trójwymiarowy pozwalający od początku do końca tworzyć zaawansowane modele 3D. Przy użyciu tego narzędzia można zarówno modelować, teksturować, tworzyć animacje 3D, a nawet całe gry komputerowe.

Przedstawione zostaną podstawowe pojęcia używane przy tworzeniu grafiki trójwymiarowej takie jak vertex, edge, face, mesh. Utworzymy swój pierwszy obiekt 3D używając takich narzędzi jak knife oraz extrude. Nauczymy się jak wykonać UV mapping modelu oraz nałożyć teksturę. Poznamy czym są shadery oraz jak je tworzyć i używać w cycles renderer. Na koniec nauczymy się eksportować gotowy model. Będzie można go używać w silniku Unity.

Wymagania:

 • Ściągnij i zainstaluj narzędzie Blender - silnik pozwalający na tworzenie wszystkich elementów grafiki 3D.
 • Ściągnij i zainstaluj silnik do tworzenia gier Unity3D. Jeśli masz już Unity zainstalowany z poprzednich zajęć to sprawdź czy nie ma nowych aktualizacji. Warto być na bieżąco.

Zabawa w Sudoku

Plansza sudoku

Co to jest sudoku? Sudoku to japońska łamigłówka matematyczna. Oryginalna pisownia to 数独. Sūdoku jest skrótem od ji wa dokushin ni kagiru i oznacza cyfry muszą być pojedyncze. Gra polega na wypełnieniu pól cyframi od 1 do 9, ale przy zachowaniu pewnych warunków. Główną zasadą sudoku jest to, aby w kwadratach 3 na 3 oraz wierszach i kolumnach dana cyfra występowała tylko raz. Plansza do sudoku składa się z dziewięciu kwadratów 3 na 3, a więc wszystkich pól jest 9 na 9, czyli 81. Dawniej sudoku można było spotkać pod nazwą “dziewięć na dziewięć”.

Programistka Agnieszka i mentor Alek pokażą Wam magiczne sposoby generowania własnych plansz sudoku. 🔮 Zanim to jednak nastąpi wytłumaczymy Wam zasady i samodzielnie spróbujecie rozwiązać jedno sudoku. Poznacie prostą sztuczkę pozwalającą na zbudowanie nowej zagadki odpowiednio przestawiając wiersze i kolumny. Będzie to pierwszy sposób na zaprogramowanie generatora sudoku. Napiszecie również program “sprawdzacz”. Przyda się on do weryfikowania czy wygenerowana plansza spełnia założenia sudoku. Następnym etapem będzie automatyzacja usuwania cyfr z rozwiązanej planszy sudoku. Tą metodą również można uzyskać nową zagadkę do rozwiązania. Ambitnych ninja zapraszamy do pracy nad algorytmem rozwiązującym sudoku. Oczywiście poznane algorytmy zaimplementujemy w Ruby. Od tego momentu sami będziecie mogli generować dowolną ilość łamigłówek sudoku. Zobaczycie do czego przydaje się znajomość matematyki. 🧮

Wymagania:

 • Zamiłowanie do zagadek i matematyki.
 • Ściągnij i zainstaluj Ruby na swoim komputerze. Ruby jest jak rubin, kamień szlachetny wśród języków programowania. 💎

Podobają Wam się nasze programistyczne plany? Mamy nadzieję, że tak. Nie bójcie się wyrażać swoich opinii zarówno poniżej w komentarzach jak i w social mediach. Jeżeli macie własne propozycje tematów to również piszcie. Chcemy aby CoderDojo w Gliwicach było najlepszym dojo w Polsce.

Informacje organizacyjne

Jeśli macie jakieś pytania organizacyjne to przeczytajcie proszę dział FAQ - często zadawane pytania.

Czas zajęć ⏰

13.04.2019 (sobota) od 09:00 do 12:00

Miejsce zajęć 🏢

Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych
ul. Zwycięstwa 1/1
44-100 Gliwice

Trzeba wejść na II piętro, skręcić w prawo i iść wzdłuż korytarza.

Mapa dojazdu do GCOP (Gliwice, ul. Zwycięstwa 1)


Spodobało Ci się? Napisz nam o tym i czytaj nas regularnie. Możesz również podzielić się tym artykułem z innymi (Facebook, Twitter). Będzie nam niezmiernie miło.

Zostaw komentarz