Nauka programowania dla dzieci i młodzieży - CoderDojo Gliwice - 2018-12

Święta już za pasem. A przed nami kolejne zajęcia CoderDojo Gliwice. To będzie nasze ostatnie spotkanie przed przerwą świąteczną. Dlatego mamy dla Was miłą niespodziankę. Spodziewajcie się niespodziewanego. 🎄

Słyszeliśmy, że na poprzednich zajęciach bardzo Wam się podobało. Cieszy nas to i motywuje ogromnie. Pamiętajcie, że zajęcia CoderDojo mają Was uczyć i bawić, i że technologia jest tylko narzędziem.

Przypominamy o zasadach CoderDojo Gliwice. Jeśli macie pytania to przeczytajcie nasz FAQ. Możliwe, że szybko znajdziecie tam potrzebne odpowiedzi.

Poprzednie zajęcia

A oto czym zajmowaliśmy się ostatnim razem na CoderDojo w Gliwicach:

 • programowanie gier w RPG Makerze, czyli budowanie własnych światów
 • wprowadzenie do języka C#, czyli pierwsze programy konsolowe
 • programowanie muzyki, czyli próba zagrania Mazurka Dąbrowskiego w języku Ruby
 • programowanie płytki Arduino, czyli zabawy diodami w języku C
 • krótkie wprowadzenie do Pythona, czyli zaklinanie węża

Zdjęcia z CoderDojo Gliwice #1

Tworzenie gry w RPG Maker Schemat działania fali dźwiękowej Rodzic pomagający ninja podłączyć płytkę Arduino Ninja programują w Pythonie na jednym komputerze Analiza danych 3D w MeshLab Mentor CoderDojo i 4 ninja Mentor i ninja wytężają umysły Świecąca dioda podpięta do płytki Arduino Kod źródłowy w Pythonie i wykresy Kod źródłowy programu w C# Pudełko z elementami elektronicznymi IDE (środowisko programistyczne) z kodem w Pythonie
Zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży - CoderDojo Gliwice z dnia 17-11-2018

Tematy na CoderDojo Gliwice

Python nie taki straszny

Logo Python

🐍 Świat programowania w Pythonie stanie przed Wami otworem. Darek jako mentor pokaże Wam, że matematyka może być łatwa i przyjemna. Wykorzystacie Pythona do obliczania działań matematycznych i rysowania wykresów. Nie bez powodu pythonowe biblioteki uważa się za doskonałe do badań naukowych i obliczeń. Zajęcia z podstaw języka Python skierowane są do starszych dzieci. Uzyskana wiedza będzie potrzebna w przyszłości w tematyce sztucznej inteligencji. Nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Dodatkowo Darek 🧔 dla młodszych ninja będzie kontynuował temat poprzednich zajęć z programowania w C na Arduino. Miganie diodami jest fajne, ale to dopiero początek. Znacznie ciekawiej jest wykorzystywać różnego rodzaju czujniki:

 • czujnik ruchu
 • czujnik natężenia światła
 • ultradźwiękowy czujnik odległości

Będzie można również nauczyć się programowania robotów. Ponieważ nie wiem czy wiecie, ale programując w C można sterować mBotem.

Wymagania:

 • Ściągnij i zainstaluj Python - popularny i darmowy język wysokiego poziomu, który można uruchomić na wielu systemach operacyjnych.

C# pod choinką

Logo MonoDevelop

Pora na druga część przygody z programowaniem w C#, języku programowania zaprojektowanym przez Microsoft. Świąteczne kodowanie przeprowadzi programista Grzegorz. Wykorzystana zostanie wiedza z poprzedniej lekcji, więc pamiętajcie aby powtórzyć materiał. Właśnie temat powtórzeń będzie szczególnie ważny. Jak zapewne wiecie programowanie uczy myślenia co zrobić, aby się zbytnio nie przemęczać. Tym razem lekcja programowania skupi się na pętlach. ➿

Rozpocznie się od budowy najprostszych rodzajów pętli i ich poprawnej składni. Aż po praktyczne zastosowania i wielokrotne zagnieżdżanie. Do tego dorzucona zostanie klasa Random, aby trochę urozmaicić zabawę z kodem.

Wymagania:

 • Ściągnij i zainstaluj MonoDevelop - oprogramowanie IDE do C sharpa, które jest zupełnie za darmo. Można je uruchomić na różnych systemach operacyjnych (Linux, Mac OS, Windows).

Kolędowanie - programowanie

Laptop, słuchawki, nuty i ciasteczka

Tworzenie muzyki na CoderDojo nie wymaga talentu muzycznego. Większe znaczenie mają umiejętności programistyczne. Będzie to kolejna lekcja tworzenia muzyki programując w Ruby. Tym razem zaprogramujemy kolędy. Nie będzie czytania z nut. Będzie za to programowanie akordów. Spróbujemy wykorzystać pętle. A może nawet uda się trochę poeksperymentować. Muzyczno-programistyczne zajęcia poprowadzi programista Alek. 🎹

Wymagania:

 • Ściągnij i zainstaluj Sonic Pi - darmowe narzędzie do programowania muzyki. Przy pomocy języka Ruby można komponować własne utwory lub przerabiać istniejące. Program można uruchomić na wielu systemach operacyjnych (Windows, Mac OS, Linux), a nawet na Raspberry Pi.
 • Słuchawki - obowiązkowo! 📢

Okiełznać Internet

Logo HTML & CSS

Nie wyobrażamy sobie już życia bez Internetu. Najczęściej używaną usługą jest WWW (World Wide Web). W prostych słowach rozumiemy przez to strony internetowe. Ale kto te wszystkie strony WWW do tego Internetu wrzucił? Jak to wszystko działa? Jak jest zbudowane?

Agnieszka programuje Internety i odpowie na wszystkie Wasze pytania. Pokaże jak stworzyć swoją własną stronę internetową i wypuścić ją w świat? Wprowadzi ninja w podstawy HTML5 i CSS3.

Dodatkowo starsze ninja zapoznają się z systemem kontroli wersji i będzie Git. Poruszona zostanie sprawa współdzielenia kodu z innymi programistami oraz tworzenia kopii zapasowych. Pozwoli to efektywnie pracować z innymi i nie łączyć wszystkich zmian w plikach ręcznie. Wszystko to pozwoli na umieszczenie swojej strony w Internecie przy wykorzystaniu usługi GitHub Pages.

Wymagania:

 • Sprawdź czy masz przeglądarkę internetową.
 • Ściągnij i zainstaluj Git-a - dokładnie chodzi o klienta. Git to rozproszony system kontroli wersji, czyli podstawowe narzędzie każdego programisty. Można znaleźć wiele różnych klientów, zależnie od systemu operacyjnego. Dlatego wybór pozostawiamy Wam.

Informacje organizacyjne

Czas zajęć ⏰

15.12.2018 (sobota) od 09:00 do 12:00

Miejsce zajęć 🏢

Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych
ul. Zwycięstwa 1/1
44-100 Gliwice

Trzeba wejść na II piętro, skręcić w prawo i iść wzdłuż korytarza.

Mapa dojazdu do GCOP (Gliwice, ul. Zwycięstwa 1)

Konkurs

Na naszych przedświątecznych zajęciach chcemy poczuć jeszcze więcej świątecznej atmosfery. Dlatego też ogłaszamy konkurs z nagrodami.

Pod koniec zajęć nagrodzone zostaną najciekawsze pomysły. Możecie zacząć pracować nad waszymi projektami już teraz i dopracować je na zajęciach lub też stworzyć coś w trakcie zajęć. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!

Temat konkursu

Motywy świąteczne w programowaniu

Wykonanie zależy od Was. Może być to program śpiewający kolędy, grafika, animacja świąteczna lub gra o tematyce świątecznej. Co tylko Wam się wymarzy.

Lista nagród

Do wygrania będą drobne upominki:

 • Nagroda niespodzianka dla graczy
 • Kubki termiczne
 • Bidony na wodę
 • Smycze
 • Mini gry logiczne
 • Długopisy
 • Czyściki do telefonów

Nagrody sponsoruje Fractal Soft nasza firma programistyczna. Wierzymy, że wszyscy będą się dobrze bawić.

Do zobaczenia!

Cześć i czołem! Kluski z rosołem.

Rosół z makaronem w literki


Spodobało Ci się? Napisz nam o tym i czytaj nas regularnie. Możesz również podzielić się tym artykułem z innymi (Facebook, Twitter). Będzie nam niezmiernie miło.

Zostaw komentarz