Nauka programowania dla dzieci i młodzieży - CoderDojo Gliwice - 2019-01

Święta, święta i po świętach! Wracamy do Was z nowymi siłami, wypoczęci i pełni ciekawych pomysłów. Mamy dla Was ambitne plany na ten rok 2019. Czy jesteście gotowi by udać się z nami w podróż po językach programowania, tworzeniu gier komputerowych, budowaniu robotów czy rozszyfrowywaniu tajnych wiadomości? Nie czekajcie i dołączcie do CoderDojo Gliwice!

Poprzednie zajęcia

Na ostatnich zajęciach zorganizowaliśmy dla Was świąteczny konkurs CoderDojo. Bardzo dziękujemy Wam za udział oraz fantastyczne pomysły. Ciekawskich zapraszamy do przeczytania relacji z konkursu. A teraz do rzeczy!

Tematy na CoderDojo Gliwice

Szyfry od podstaw - zakoduj się z nami

Fragment mechanizmu zamka szyfrowego

Agnieszka i Alek wprowadzą Was w świat szyfrów i kodowania informacji. Chcecie poczuć się jak badacze Enigmy? 🎰 Zapraszamy do zabawy! Na początek poznamy podstawowe szyfry. Nauczymy się szyfrować i deszyfrować wiadomości za ich pomocą. Następnie zautomatyzujemy pracę pisząc odpowiednie programy komputerowe. Pomoże to nam przyśpieszyć proces szyfrowania i deszyfrowania. 🔐

Ale to nie koniec! Szyfry to część dziedziny nauki zwanej kryptografią. A w planach jest cała seria zajęć o szyfrach. Dodatkowo w cyklu związanym z kryptografią chcemy pokazać:

  • Jak łamać szyfry?
  • Jak przywracać utracone wiadomości?
  • Jak dzielić informacje z innymi?

Na koniec serii zajęć planujemy grę dla prawdziwych szpiegów, ale o tym w kolejnych artykułach.

Wymagania:

  • odrobina szpiegowskiego zacięcia
  • chęć współpracy z innymi
  • otwarty umysł 😉

Python nie taki straszny

Logo Python

🐍 Programowanie w Pythonie przydaje się nie tylko do projektów świątecznych. Na ostatnich zajęciach ninja programowali choinki w Pythonie. Poznali dzięki temu pętle oraz nauczyli się jak budować funkcje. Mentor Darek 🧔 chce pójść kolejny krok dalej w poznawaniu Pythona. Tym razem poznacie różne struktury danych i operacje na nich. Dowiecie się, że lista to nie tylko lista zakupów, ale że możecie na niej przechowywać dane w Pythonie. A kto jeszcze nigdy nie używał słowników to będzie miał okazję zbudować własne.

Ponadto programowanie Arduino wciąż jest w modzie i temat ten jest cały czas kontynuowany. Polecamy go szczególnie dla młodszych ninja, którzy chcą poeksperymentować z elektroniką.

Wymagania:

  • Ściągnij i zainstaluj Python - język programowania wysokiego poziomu, szczególnie popularny w środowiskach akademickich. Jest darmowy i ma wiele użytecznych bibliotek. A w dodatku uruchomić go można na różnych systemach.

Rozrywka interaktywna czyli pierwsza gra w C#

Logo MonoDevelop

Trzecia część zajęć z programowania w C#. Przez proces tworzenia swojej pierwszej gry przeprowadzi Was programista Grzegorz. 💻 Na wcześniejszych zajęciach nauczyliśmy się deklarować zmienne, używać instrukcji warunkowych oraz pętli. Tym razem zgłębimy temat interaktywnego medium jakim są gry komputerowe. Wykorzystamy nasze umiejętności z poprzednich zajęć, by dowiedzieć się, czym jest główna pętla gry i stworzyć naszą pierwszą grę komputerową.

Zajęcia rozpoczniemy od powtórki. Następnie omówimy, czym są gry komputerowe oraz ich budowę. Dowiemy się też czym są metody. Na koniec zajęć stworzymy naszą pierwszą grę. 🎮 Będzie to gra w kółko krzyżyk.

Wymagania:

  • Ściągnij i zainstaluj MonoDevelop - darmowe oraz wielosystemowe IDE, czyli zintegrowane środowisko programistyczne. Pozwala na programowanie w językach takich jak C#, F#, Visual Basic i inne.

Podobają Wam się nasze programistyczne plany? Mamy nadzieję, że tak. Nie bójcie się wyrażać swoich opinii zarówno poniżej w komentarzach jak i w social mediach. Jeżeli macie własne propozycje tematów to również piszcie. Chcemy aby CoderDojo w Gliwicach było najlepszym dojo w Polsce.

Informacje organizacyjne

Jeśli macie jakieś pytania organizacyjne to przeczytajcie proszę dział FAQ - często zadawane pytania.

Czas zajęć ⏰

19.01.2019 (sobota) od 09:00 do 12:00

Miejsce zajęć 🏢

Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych
ul. Zwycięstwa 1/1
44-100 Gliwice

Trzeba wejść na II piętro, skręcić w prawo i iść wzdłuż korytarza.

Mapa dojazdu do GCOP (Gliwice, ul. Zwycięstwa 1)


Spodobało Ci się? Napisz nam o tym i czytaj nas regularnie. Możesz również podzielić się tym artykułem z innymi (Facebook, Twitter). Będzie nam niezmiernie miło.

Zostaw komentarz